UGR<19 LED Panelek
Mit is jelent az UGR<19? Miben különbözik ez a LED Panel a többitől?
Káprázás
A káprázás jelenségét a látótérben található fénykilépési felületek okozzák. Ilyen felületekről beszélünk például a fényforrások, az ablakok és a tetőablakok esetén. Alapvetően két típusa létezik: a vakító káprázás és a zavaró káprázás. Beltéri munkahelyek esetén általában csak a zavaró káprázással kell számolni, mert a zavaró káprázás határértékeinek betartása biztosítja, hogy ne léphessen fel vakító káprázás sem.
Vakító Káprázás
Vakító káprázásról akkor beszélünk, ha a látótér egy része, vagy egésze, a fényerősség hatására érzékelhetetlenné válik. Vakító káprázásra jó példa az, amikor késő este szembe jön velünk egy autó és nem kapcsolja le a fényszóróját.
Zavaró Káprázás
Zavaró káprázásról akkor beszélünk, ha a látótér teljes egészében érzékelhető, de a fényerősség-kontraszt, fényvisszaverődés, vagy egyéb fényjelenség valamilyen negatív hatással van ránk. Pl.: szemfájás, fejfájás, nyaki izom fájdalom, fáradtság-érzet. Sajnálatos módon a zavaró káprázás pontos okai mind a mai napig ismeretlenek és mivel pszicho-fiziológiai jelenségről van szó, mérését az egyén szintjén kell elvégezni.
Azonban mivel nem kérdezhetjük meg minden látogató és /vagy dolgozó véleményét, szükség van egy általánosan használható mértékegységre. Ez az UGR – Unified Glare Rating, azaz Egységes Káprázási Érték. (Egységes Káprázási Index / Besorolás / Tényező?)
Az általánosan elterjedt tévhittel ellentétben az UGR nem egy adott lámpatestre, hanem egy adott világítási elrendezésre jellemző érték. Ha tehát egy lámpatesten meglátjuk azt a feliratot, hogy „UGR<19”, akkor ez csupán annyit jelent, hogy a CIE-117-1995-ben előírt körülmények között teljesíti az UGR<19 követelményeit. Ha az előírásoktól eltérő világítási elrendezést alkalmazunk, akkor ez nem feltétlenül teljesül.
Bővebben a termékeknél.